Master Kilit Sistemi Nedir?

Farklı tür ve fazla sayıda kilitten oluşmakta olan bir sistemde tek bir anahtar tüm kilitleri açmaktadır. Ayrıca anahtar verilen kimselerden hangilerinin hangi kilidi ve kapıları açmaya yetkili olduğunu kendiniz belirleyebilirsiniz.

 Master Kilit Sistemi Nedir?

 Anahtar yetki sistemi olarak adlandırılır. İstenilen anahtar ile istediğiniz kilitlerin açılmasını sağlayan sistemdir. Master sistem de tek anahtarla çoklu açmalar yapabilmenin yanında yetkilendirilen anahtarlar da yetkili oldukları yerlerden farklı bir yeri açabilmeleri için yapılmaktadır.

 Yetkisi olmayan diğer dolap, kilitli oda, depo vb. gibi yerleri açmaları ise imkansızdır. Bu düzenin üzerine çalışan sisteme de master ya da general sistem denir.

 Her barel için ayrı bir anahtar kullanmanıza gerek olmaz.

 Master Kilit Sistemi Nedir, Türleri Nelerdir?

 1. Barellerin eski anahtarları atılır. Master yaptırılan 3 anahtar tüm barelleri açmaktadır.

 Bu sistem en çok evler için kullanılmaktadır. Ayrıca hastanelerde, okullarda veya diğer kurumlarda da kullanımı oldukça mümkündür. Her barel için de anahtar asla gerekmez. Bir kişi de anahtar yer almaktadır ve o anahtar ile tüm kapılar açılmaktadır.

 2. Barellerin eski anahtarları kalmaktadır. Master’ı yapılan 3 anahtar tüm barelleri açmaktadır. Genel itibariyle otellere uygun bir sistemdir. Müşteriler barelleri kendi anahtarlarıyla kitlemekteler, temizlikçiler kendilerinde yer almakta olan master anahtarlarla kapıları açarak gerekli temizliği sağlamaktadır. Okulda, hastanede veya diğer kurumlarda da kullanılabilmektedir.

 3. Genel master sistemleri de bulunmaktadır. Bu sistem karışık bir sistemdir. Her markada da uyum sağlamaz. Örneğin; otelde 5 kat varsa eğer, topuzlu kilitlerin anahtarları hiçbirisi birbirini açmamaktadır. Fakat her kattaki görevlide yer alan master anahtarlar aynı katta bulunan tüm barelleri açabilmektedir. Genel master anahtarları da vardır ki bunlar da 5 katın hepsinde topuzlu kilitlerin tamamını açabilmektedir. Genel master sistemin de farklı kişilerin girilmesine izin verilmeyen yerlerde kullanılabilmektedir. Örneğin; fabrikalar, oteller ve hastaneler gibi…

 Master Kilit Sistemi Nedir, Kazanımları Nelerdir?

 Kimi insan yanında fazla fazla anahtar taşır. Ev anahtarları, ofis anahtarları, ofisteki oda anahtarları gibi birçok anahtarın birlikte taşınması gerekmektedir. Özellikle de büyük işletmeler, oteller, resmi kurumlar, yönetici olan kişiler birkaç fazlaca anahtar taşımanın zorluğunu yaşayabilirler. Bu anahtar yoğunluğunu master kilit sistemiyle çözebiliyorsunuz. 

 Sistemde tek bir anahtar tüm kilitleri açabilmektedir. Örnek olarak, bir oteldeki kat görevlisi görevli olduğu katta kilitleri açmakla yetkili kişidir. Fakat otel yetkilisi anahtarı ile tüm katlarda bulunan kilitleri ve kapıları açabilmektedir. Normal kilit sisteminde ise anahtar karışıklığında fazlasıyla sorun yaşanmaktadır. Anahtarlar karışabilir, gerekliliği olan anahtar ise bulunamıyor ve saatlerce de aranmak zorunda kalınabilir.

 Master kilit sistemi ile anahtar karmaşasından kurtulduğunuz gibi aynı zamanda hangi anahtarın nerenin, anahtarın kimde ve nerede olduğunu artık tamamen unutursunuz. Master sistemle hayatınız daha da kolaylaşacak, yaşam alanınızda da güvenliğiniz artacaktır. Yetkisi olmayan kişiler kesinlikle diğer odalara müdahale etme şansı bulamayacaklar. 

 Interactive kilit kullanımı olması durumunda sizden başka kimse izinsiz anahtarları kopyalayamaz. Kart olmayan anahtarlar asla kopyalanamaz. Bu durumda güvenlik açısından baktığınız da son derece önemlidir. Anahtarlardan herhangi birini kaybetmiş olsanız bile sizde bulunan çizelge ve emniyet kartlarından da aynı anahtarları kopyalayabilme kolaylığınız var.

 Master Kilit Sistemi Nedir, Nerelerde Uygulanır?

 Barellerde, asma kilitlerde ve topuzlu kilitlerde uygulanmaktadır. Fakat master yapılacak olan ürünler aynı cinste ve markada olması gerekmektedir. Ayrıca sadece kaliteli olan markalarda master sistem sağlıklıdır. Ucuz olan ürünlerde başarılı ve sağlıklı olması düşük.

 Master kilit sistemi sonradan yapılmış sistem olduğu için mutlak surette güvenilir kişilerce yapılması önerilmektedir. Tüm anahtarlar aynı olabilir veya sadece tek bir master anahtar da yapılabilir. Örnek olarak; sadece 5 tane ofisi açacak şekilde master anahtar yapılabilir. Ama diğer kilitleri açamayacak şekilde ayarlanmaktadır.

 Master anahtarlar değişik türde birçok kombinasyonda yapılabilir. Bu da biraz kullanıcının ihtiyacıyla alakalı olan bir durumdur. Anahtar kalabalıklığından kurtulabilmek için de master sistemi tercih edebilirsiniz. Evleriniz de de bu sistemi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 Master Kilit Sistemi Kullanım Alanları ve Markalar

 – Alışveriş merkezleri

 – Ticaret merkezleri

 – Havalimanları

 – Müstakil evler

 – Merkez ofis binaları

 – Fabrikalar

 – Oteller

 – Tatil köyleri

 – Pansiyonlar

 – Hastaneler

 – Tıp merkezleri

 – Üniversiteler

 – Okullar

 – Kolejler

 Kısacası hayatı kolaylaştırabilmek isteyen kişiler kullanabilmektedir. Ceplerinizde sürekli olarak fazla fazla anahtarları taşımak zorundaysanız master sistem sizin için güvenilir bir sistemdir, rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta ise mutlaka güvenilir olan firmalardan yardım alabilmektedir.

 Kale Master Sistem, Multilock master sistem, Yale master sistem, Keso master sistem, Daf master sistem ve birçok önde gelen marka kilitlere bu sistemler uygulanabilmektedir. Kısacası fazla kilit kullanılan ve anahtar karışıklığına son verebilmek için de istenilen her yerde bu sistemi rahatlıkla kullanabilirsiniz.